Numer 02/2018

Objętość: 44 strony | Cena: 17 zł

Temat numeru:

RODO w bibliotece

Gratis:

Plakat

W numerze znajdziesz m.in.:

Rozporządzenie o ochronie danych osobowych
Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?
Diagnoza potrzeb młodzieży – porady i scenariusze
…i wiele innych

(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)

Spis treści

Inspiracje

Biblioteka Nowa w Drodze w Republice CzeskiejMagdalena Brodacka 4-7

Proste prawo

RODO w bibliotece – rewolucja w ochronie danychDariusz Skrzyński 8-17

Tajniki warsztatu

Konferencje i inne wydarzenia – poradnik organizacyjny cz. 2Barbara Maria Morawiec 18-24

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?Ewa Kapusta 25-28

Bliżej użytkownika

Kto pyta, nie błądzi – diagnoza potrzeb młodzieżyKatarzyna Heród 29-31

Diagnoza potrzeb młodzieży – scenariusz zajęćKatarzyna Heród 32-33

Herbert – kto to taki?Monika Kłak-Gorlewicz 34-36

Nakręceni na czytanieBeata Parchańska 37-38

Biblioteka – wspólnota mieszkańcówMonika Kostrzewa 39-41

Spis książek

Spis książekAleksandra Sobańska 42-43

Artykuły

Biblioteka Nowa w Drodze w Republice Czeskiej

Str. 4-7

Inspiracje

Magdalena Brodacka

Biblioteka Nowa w Drodze w Republice Czeskiej

10 miast, 10 bibliotek, niemal 100 bibliotekarzy z całej Polski, setki notatek, zdjęć, inspiracji i pomysłów. Tak w liczbach wyglądały dwa wyjazdy do Republiki Czeskiej w ramach seminarium Biblioteka Nowa w Drodze zorganizowanego przez Instytut Książki. Co skrywa się pod tymi liczbami?

W edycji 2017 Instytut Książki po raz pierwszy zaprosił bibliotekarzy z całej Polski do udziału w wizycie studyjnej w Republice Czeskiej. Program Biblioteki Nowej w Drodze umożliwił uczestnikom seminarium poznanie nowego środowiska bibliotecznego w kraju o jednym z najwyższych wskaźników czytelnictwa w Europie. Jeśli się uczyć – to tylko od najlepszych, a biblioteki w Czechach z pewnością do takich należą.

Przeczytaj artykuł

RODO w bibliotece – rewolucja w ochronie danych

Str. 8-17

Proste prawo

Dariusz Skrzyński

RODO w bibliotece – rewolucja w ochronie danych

Biblioteki publiczne przetwarzają dane osobowe, w związku z tym są zobowiązane do ich ochrony. Muszą się więc przygotować do nowych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (tzw. RODO). W tym materiale znajdziecie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 r., ale już teraz warto sukcesywnie dokonywać przeglądu dotychczasowych zasad ochrony i nanieść niezbędne poprawki. Nie będzie to proste, bo wielu zasad wykonywania tych obowiązków nie uregulowano, przenosząc ten ciężar na administratora danych. Zatem to każdy dyrektor, przy udziale inspektora ochrony danych, będzie zmuszony dookreślić kwestie związane z poszczególnymi procedurami, wymaganymi dokumentami czy zasadami postępowania przy przetwarzaniu danych.

Przedstawiamy wykaz zmian jakie wejdą w życie po 25 maja 2018 r., przykładową procedurę przystosowywania systemu ochrony danych do nowych regulacji oraz odpowiadamy na poniższe pytania:

Jakie akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych będą obowiązywały po 25 maja 2018 r.?

Czy trzeba będzie obowiązkowo powołać inspektora ochrony danych, nawet w małej bibliotece?

Jak postąpić, jeżeli w bibliotece już funkcjonuje administrator bezpieczeństwa informacji?

Czy należy zatrudnić pracownika na stanowisku inspektora, czy możliwy jest outsourcing usług IOD?

Czy dyrektor biblioteki może sam siebie wyznaczyć na inspektora ochrony danych?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać inspektor ochrony danych? Czy muszą to być studia podyplomowe, czy też wystarczy szkolenie?

Co się zmieni w ochronie danych osobowych w bibliotekach?

Konferencje i inne wydarzenia – poradnik organizacyjny cz. 2

Str. 18-24

Tajniki warsztatu

Barbara Maria Morawiec

Konferencje i inne wydarzenia – poradnik organizacyjny cz. 2

Organizację konferencji można porównać do układania puzzli – każdy element dopełnia całości, a ostateczny efekt budzi wielki podziw. Jeżeli zabraknie jednego elementu, wszystko może obrócić się na naszą niekorzyść, zatem trzeba mieć plan awaryjny. Zaplanowanie konferencji to praca wymagająca współpracy i zaangażowania; jeśli dobrze ją wykonamy, zyskamy wiele wymiernych korzyści oraz uznanie środowiska. Jak się przygotować do sukcesu?

JAK ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ?

W poprzednim numerze pisaliśmy, kto powinien pomóc przy organizacji konferencji oraz jak złożyć zespół. Teraz nadszedł czas, aby krok po kroku prześledzić planowanie, zarządzanie, wdrażanie, promowanie i realizację poszczególnych zadań konferencyjnych. Prezentujemy listę rzeczy do zrobienia przed, w trakcie i po konferencji. Należy pamiętać o tym, aby każde zadanie przypisać do wykonania odpowiednim osobom i wyznaczyć realny termin na przeprowadzenie go.

 

PRZYKŁADOWY LIST DO SPONSORA Z PROŚBĄ O UFUNDOWANIE STYPENDIÓW

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?

Str. 25-28

Tajniki warsztatu

Ewa Kapusta

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?

Często zdarza się, że rodzice traktują bibliotekę jak przedszkole i pozostawiają swoje pociechy bez opieki. Jak sobie poradzić z tym problemem, szczególnie w sytuacji, gdy w filii pracuje jeden bibliotekarz?

Kto pyta, nie błądzi – diagnoza potrzeb młodzieży

Str. 29-31

Bliżej użytkownika

Katarzyna Heród

Kto pyta, nie błądzi – diagnoza potrzeb młodzieży

Przemyślana diagnoza potrzeb jest podstawą dobrze zaplanowanych działań. Dlatego warto pytać i rozmawiać z użytkownikami. Jak zachęcić bibliotekarzy do tego, żeby rozmawiali z młodzieżą i włączali ją w proces tworzenia bibliotecznej oferty? Nikt lepiej nie powie o swoich potrzebach, jak sami zainteresowani.

Kto pyta, nie błądzi. Prawda stara jak świat, znana chyba każdemu z nas. Pomyśl o niej w kontekście biblioteki i naszych działań. Zrób to już dzisiaj, a okaże się, że twoje inicjatywy będą strzałem w dziesiątkę. Z bardzo prostego powodu: odpowiesz na potrzeby użytkowników. Nie masz pomysłu na działania dla młodych ludzi? Zapytaj ich o zdanie!

Diagnoza potrzeb młodzieży – scenariusz zajęć

Str. 32-33

Bliżej użytkownika

Katarzyna Heród

Diagnoza potrzeb młodzieży – scenariusz zajęć

Poznaj sposoby spędzania czasu wolnego młodych użytkowników. Wykorzystaj do tego narzędzie oś czasu i wypracuj nowe rozwiązania, które przydadzą się do tworzenia w bibliotece oferty zajęć skierowanej do młodzieży.

Scenariusz zajęć, których przeprowadzenie pozwoli poznać godziny, w jakich młodzież dysponuje wolnym czasem (co w przypadku planowania dla nich oferty może okazać się bardzo pomocne) oraz ich potrzeby. W efekcie pojawią się konkretne propozycje, które będzie można przełożyć na działanie.

Herbert – kto to taki?

Str. 34-36

Bliżej użytkownika

Monika Kłak-Gorlewicz

Herbert – kto to taki?

Czy nadszedł czas Herberta? Sejm uważa, że tak, bo uczynił tego poetę patronem 2018 roku. Jak zachęcić młodych do sięgania po poezję w czasach tak skomputeryzowanych i na wskroś niepoetyckich? Jak uczynić spotkanie z trudną tematyką na tyle interesującym, aby człowiek na progu dorosłości nie zbagatelizował go? To wyzwanie dla nas, bibliotekarzy!

Nakręceni na czytanie

Str. 37-38

Bliżej użytkownika

Beata Parchańska

Nakręceni na czytanie

Jak w atrakcyjny sposób promować literaturę stworzoną przez dzieci? Jak wykorzystać przy tym technologie informacyjno-komunikacyjne?

Cieszyńska Biblioteka Miejska i Alternatywna Szkoła Podstawowa w Cieszynie przystąpiły wspólnie do realizacji projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Nakręceni na czytanie to multidyscyplinarny projekt, łączący sztukę filmową, dźwiękową oraz sztuki wizualne z wykorzystaniem TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych), realizowany na podstawie literatury dla dzieci, a także literatury przez dzieci stworzonej.

Bardzo Młoda Kultura – program wspierania edukacji kulturowej realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Celem wieloletniego programu jest budowanie systemowych rozwiązań wzmacniających stymulowanie kreatywności i edukacji kulturowej.

Biblioteka – wspólnota mieszkańców

Str. 39-41

Bliżej użytkownika

Monika Kostrzewa

Biblioteka – wspólnota mieszkańców

Kultura jest bezcennym przekaźnikiem pozytywnych emocji i otwartości – warto z tego skorzystać, tworząc więzi z małą ojczyzną. W wołomińskiej bibliotece wiedzą o tym doskonale.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, mieści się w odnowionym, zabytkowym budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 1. Przestrzeń została zaprojektowana z myślą o przeznaczeniu jej na bibliotekę. Niestandardowe półokrągłe regały, przytulne miejsca sprzyjające lekturze, kącik z książkami dla malucha, nowoczesna kolorystyka – wszystko to wyróżnia bibliotekę pod względem aranżacji wnętrz. Zmiany wizualne wpływają również na zmianę stereotypu biblioteki.

Spis książek

Str. 42-43

Spis książek

Aleksandra Sobańska

Spis książek

 Adnotowany przegląd nowości wydawniczych.

Top